News:

Forum.pl - Founded by a group of enthusiasts to promote financial literacy

Main Menu

Profesjonalny handel: Co musisz wiedzieć, aby wznieść się na szczyt

Started by Admin, May 16, 2024, 01:36 PM

Previous topic - Next topic
Topic keywords [SEO] Forex

Admin

Niektórzy inwestorzy indywidualni, którzy pasjonują się handlem, chcą nawet zarabiać na życie z własnego handlu. Chociaż może się wydawać, że najtrudniejszą częścią jest stworzenie solidnej strategii i jej prawidłowe wdrożenie w celu osiągnięcia regularnych zysków, w tym artykule zobaczymy, że zarabianie pieniędzy na handlu wiąże się również z szeregiem decyzji, które będą miały duży wpływ na profesjonalną podróż indywidualnego tradera. Dowiedzmy się razem, jak zostać profesjonalnym traderem, jakie kroki i decyzje są dostępne dla niezależnego tradera i jak indywidualny trader może zarabiać na życie z handlu.

Od czego zacząć swoją podróż


Zanim zostaniesz profesjonalnym traderem, musisz zacząć od samodzielnej nauki, a następnie spędzić wiele miesięcy lub lat na wdrażaniu tego, czego nauczyłeś się podczas szkolenia teoretycznego w praktyce. Nie można zostać profesjonalnym traderem w ciągu kilku tygodni.

Gdy już dobrze zrozumiesz rynki finansowe, produkty giełdowe, wskaźniki techniczne, metody analizy, strategie handlowe, zarządzanie pieniędzmi i psychologię tradera, musisz zbudować swoją strategię handlową i być w stanie przetestować ją na rachunku demo, a następnie na rachunku rzeczywistym z niewielką kwotą kapitału, zanim przejdziesz do bardziej znaczącej kwoty kapitału. Z czasem będziesz musiał zbudować swój najcenniejszy zasób jako niezależny trader - swoje osiągnięcia. Aby być traktowanym poważnie w świecie profesjonalnego handlu, będziesz potrzebował co najmniej dwóch lat doświadczenia, a najlepiej trzech.

Aby odnieść sukces w handlu, potrzebujesz solidnej wiedzy z zakresu analizy technicznej i makroekonomii, a także dobrych umiejętności obsługi komputera. Ważna jest również dobra znajomość języka angielskiego, który jest językiem rynków finansowych. Ponadto dogłębne umiejętności zarządzania ryzykiem i tolerancja na stres będą niezbędnymi cechami, aby stać się dobrym traderem. Rygor, dyscyplina, szybkość reakcji i pasja do rynków finansowych dopełnią profil odnoszącego sukcesy tradera.

Stawanie się profesjonalnym traderem


Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy myślisz o rozpoczęciu pracy jako niezależny trader, jest zarządzanie własnymi pieniędzmi. Dla wielu traderów jest to klucz do spełnienia marzenia o tym, by nie mieć już szefa i zarabiać pieniądze pracując w całkowitej wolności.

Niestety, choć nie jest to niemożliwe, stanie się wyłącznie samodzielnie zarządzanym traderem wymaga dużego kapitału początkowego, jeśli chcesz z tego żyć. Chociaż często mówi się, że potrzebujesz 100 000 euro, aby utrzymać się z handlu, zależy to od położenia geograficznego, sytuacji podatkowej, stylu życia i wielu innych parametrów.

Na przykład, jeśli osiągniesz stopę produktywności na poziomie 40% rocznie, z kapitałem w wysokości 100 000 euro, Twój dochód brutto wyniesie 40 000 euro. W oparciu o stawkę podatkową w wysokości 30%, musiałbyś odliczyć 12 000 euro. Tak więc dochód netto wyniósłby 28 000 euro rocznie (lub około 2300 euro miesięcznie). Jeśli jesteś osobą samotną mieszkającą na prowincji, taki poziom dochodów może być wystarczający. Jeśli jednak mieszkasz w Paryżu i masz na utrzymaniu dzieci, prawdopodobnie będziesz potrzebować wyższego dochodu.

Kapitał handlowy


Niektórzy niezależni traderzy decydują się również na emigrację do krajów o niższych kosztach życia lub niższych poziomach opodatkowania, aby zmniejszyć ilość kapitału potrzebnego do zarabiania pieniędzy na handlu.

Należy pamiętać, że oprócz kapitału handlowego potrzebne będą również wystarczające oszczędności na pokrycie wydatków w niekorzystnych okresach. Dochód z handlu nie jest tak regularny jak pensja i mogą wystąpić okresy strat. Ponadto, należy liczyć się z pewnymi kosztami początkowymi, takimi jak zakup wydajnego sprzętu, licencji na oprogramowanie handlowe i wygodnej stacji roboczej (w końcu będziesz przy niej spędzać całe dnie).

Dołączenie do trading roomu


W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a także we Francji (choć jest to mniej powszechne), istnieją pokoje handlowe otwarte dla niezależnych traderów za opłatą odpowiadającą czynszowi za biurko handlowe. Zazwyczaj traderzy, którzy przychodzą do trading roomu zarządzają własnym kapitałem, ale czasami trading roomy oferują możliwość dołączenia do własnej firmy lub organizują spotkania pomiędzy traderami a funduszami inwestycyjnymi.

Zaletą pracy w pokoju transakcyjnym jest dostępność profesjonalnego sprzętu (stacja transakcyjna, ekran wieloekranowy, stół transakcyjny itp.), a wszystko to w środowisku sprzyjającym handlowi. Oprócz spotkań towarzyskich z innymi traderami, często będziesz mieć dostęp do międzynarodowych kanałów telewizji finansowej, takich jak Bloomberg czy CNBC. Nierzadko zdarza się również, że menedżerowie trading roomów organizują szkolenia lub kursy odświeżające wiedzę z wykorzystaniem zewnętrznych prelegentów lub najbardziej doświadczonych członków trading roomu.

Wreszcie, menedżerowie trading roomów zazwyczaj negocjują korzystne warunki handlowe z jednym lub kilkoma maklerami giełdowymi, zniżki na subskrypcje usług informacyjnych lub analitycznych, a nawet bezpłatne korzystanie z niektórych narzędzi handlowych. W ten sposób inwestorzy, którzy są członkami pokoju handlowego, otrzymują korzystne warunki i stawki, które pozwalają im w pełni wykorzystać swój zawód jako niezależni inwestorzy.

Rozwiązania handlowe bez kapitału początkowego


Jeśli nie posiadasz kapitału niezbędnego do rozpoczęcia handlu jak profesjonalista, istnieją alternatywne rozwiązania, które pozwalają handlować dużymi kwotami bez konieczności inwestowania własnych pieniędzy lub dodatkowo do własnych pieniędzy. Rozwiązania te opierają się na zasadzie podziału ryzyka i zysków między traderem a stroną trzecią (platformą, funduszem, inwestorem itp.), która zapewnia traderowi kapitał początkowy.

Profesjonalne platformy transakcyjne


FundSeeder


Wśród rozwiązań dostępnych dla tradera, który chce zostać profesjonalistą, zacznijmy od FundSeeder. FundSeeder to platforma, która pozwala niezależnym traderom połączyć swoje konto handlowe z ogólnoświatową siecią potencjalnych inwestorów i funduszy hedgingowych. Fundseeder analizuje wyniki traderów i przypisuje im wyniki w oparciu o kilka kryteriów (rentowność, zmienność, wypłaty itp.). Inwestorzy i fundusze mogą zwrócić się do najlepszych traderów z prośbą o powierzenie im zarządzanego kapitału. Następnie trader i inwestor uzgadniają warunki partnerstwa (kwota kapitału, czas trwania umowy, podział zysków itp.). Fundseeder działa jedynie jako pośrednik między traderami a inwestorami.

Darwinex Zero


Darwinex to bardziej kompleksowe rozwiązanie, które wykracza poza proste dopasowanie. Podczas gdy Darwinex działa w modelu podobnym do eToro z kopiowaniem transakcji, w 2023 r. broker online uruchomił nową ofertę mającą na celu umożliwienie niezależnym traderom rozpoczęcia handlu bez kapitału początkowego: jest to Darwinex Zero. Darwinex Zero to program, który pozwala niezależnym traderom zarządzać kwotą do 500 000 euro bez konieczności inwestowania własnych środków. Program opiera się na koncepcji Darwinów - indeksów finansowych, które powielają strategie traderów. Inwestor musi najpierw stworzyć swojego Darwina, łącząc swoje konto handlowe z platformą Darwinex. Następnie musi przejść przez kilka etapów, aby udowodnić swoją wiarygodność i rentowność. Jeśli mu się powiedzie, stopniowo otrzymuje coraz większą kwotę kapitału do zarządzania w zamian za prowizje od osiągniętych zysków.

Rejestracja kosztuje 95 euro, a następnie 38 euro miesięcznie. Jeśli chcesz pójść jeszcze dalej, Darwinex oferuje pakiet Darwinex Pro, który umożliwia założenie własnego funduszu inwestycyjnego za 10 000 euro, a następnie 5 000 euro rocznie. Chociaż rozwiązanie to jest znacznie droższe, jest ono znacznie mniej kosztowne niż samodzielne zakładanie funduszu inwestycyjnego.

Turnieje tradingowe


Turnieje tradingowe to alternatywny i nieco bardziej egzotyczny sposób na pozyskanie kapitału przy jednoczesnym zdobyciu rozgłosu i popularności wśród potencjalnych inwestorów. Turniej tradingowy to zawody, w których niezależni traderzy rywalizują ze sobą przez określony czas (dzień, tydzień, miesiąc itp.). Istnieje kilka turniejów, takich jak ten organizowany przez brokera IG, turniej na Salon du Trading odbywający się co roku w Paryżu lub turnieje organizowane przez organizacje takie jak World Series of Trading.

Celem turnieju jest osiągnięcie jak najlepszego zwrotu z fikcyjnego lub rzeczywistego kapitału. Traderzy zajmujący pierwsze miejsca mogą wygrać nagrody pieniężne, dostać się do profesjonalnej firmy lub zostać zauważonym przez rekruterów lub inwestorów. Udział w turniejach może być darmowy, jak w przypadku IG, Salon du Trading i World Series of Trading, lub płatny. Miej więc oko na nadchodzące turnieje, jeśli chcesz udowodnić, że jesteś lepszy od reszty.

Wikifolio


Dla traderów, którzy chcą handlować tylko akcjami i funduszami ETF w średnim okresie, stosując na przykład strategię swing trading; lub dla tych, którzy chcą przejść do aktywnego zarządzania portfelem, a nie czystego handlu, istnieje również oferta Wikifolio. Wikifolio to platforma, która pozwala niezależnym traderom tworzyć i publikować swoje wirtualne portfele (zwane wikifolio) oraz przyciągać inwestorów, którzy mogą powielać ich strategie. Każde wikifolio jest przekształcane w certyfikat inwestycyjny notowany na giełdzie w Stuttgarcie, który odzwierciedla wyniki portfela. Inwestor otrzymuje prowizję od zarządzanych aktywów i osiągniętych wyników.

Firmy prop


Firma prop tradingowa to firma, która zapewnia niezależnym traderom kapitał do zarządzania, a także profesjonalne zasoby i narzędzia (np. profesjonalną platformę handlową lub analityczną, narzędzia do odczytu księgi zleceń itp.) Zazwyczaj takie firmy nakładają szereg warunków, które muszą spełnić inwestorzy, w tym wymagania dotyczące zwrotu, ryzyka i wypłat.

Firma rekwizytowa pozwala traderom działać z pulą kapitału, a nie z własnymi pieniędzmi, co pozwala im maksymalizować zyski. Z kolei traderzy dzielą się częścią swoich zysków z firmą.

Zazwyczaj model biznesowy firmy prop opiera się na opłacie abonamentowej, którą wielu traderów płaci, aby zakwalifikować się do zarządzanego kapitału. Opłata za dołączenie do firmy prop jest bardzo zróżnicowana i może wahać się od prostej opłaty do potrójnej. Należy zachować ostrożność, ponieważ wiele firm prop ukrywa nieuczciwe oferty. Dopóki nie pojawią się regulowane oferty od firm prop, wolimy ich nie polecać.

Porady dla traderów


Gdybyśmy mogli dać ci tylko jedną radę, byłaby to cierpliwość. Jeśli Twoim celem jest zostanie profesjonalnym traderem do końca miesiąca, prawdopodobnie czeka Cię porażka i rozczarowanie. Trading to trudny biznes i nie jest dla każdego. Jest to praca, która wymaga czasu na naukę, a nauka zwykle wiąże się z dużą ilością teorii, latami praktyki i wieloma porażkami. Nie należy więc rzucać się na głęboką wodę z ofertami firm inwestycyjnych lub kursów szkoleniowych, które obiecują szybki i łatwy sposób na zostanie traderem. Niestety, nie ma sposobu na skompresowanie lat szkolenia i doświadczenia wymaganego do zostania profesjonalnym traderem.

Tak jakbyś chciał nauczyć się latać samolotem, idź krok po kroku, wyznaczając sobie szereg celów do osiągnięcia w ciągu najbliższych 5 lat. Chęć stworzenia własnego funduszu inwestycyjnego po 6 miesiącach handlu jest jak chęć zasiadania za sterami 747 po przeczytaniu pierwszego rozdziału podręcznika pilota.

Podsumowując, chcielibyśmy podkreślić, że nie należy lekceważyć ryzyka prawnego: bycie traderem i zarządzanie pieniędzmi innych osób jest działalnością regulowaną. Zarządzanie pieniędzmi poza ścisłymi granicami prawa jest poważnym przestępstwem, za które można trafić do więzienia. Szkoda by było, gdybyś Ty, utalentowany trader, trafił za kratki z powodu braku dbałości o regulacje. W razie wątpliwości należy skontaktować się z AMF lub wyspecjalizowanym prawnikiem.