News:

Forum.pl - Founded by a group of enthusiasts to promote financial literacy

Main Menu

Czym jest spread w handlu?

Started by Admin, Dec 29, 2023, 01:32 AM

Previous topic - Next topic
Topic keywords [SEO] spread-in-trading

Admin

Każde aktywo będące przedmiotem obrotu na giełdzie zawsze ma dwie ceny. Najlepsza cena, po której można kupić aktywa w danym momencie, jest ustalana przez sprzedającego. Najlepsza cena, po której można sprzedać aktywa, jest ustalana przez kupującego. Czym jest spread bid-ask? Różnica między tymi dwiema cenami kupna i sprzedaży, która bezpośrednio wpływa na płynność instrumentu finansowego lub, mówiąc prościej, na wolumen obrotu, nazywana jest spreadem giełdowym lub handlowym. Dla przykładu, rozważmy notowania akcji spółki X. Księga zleceń pokazuje, że najlepsza cena sprzedaży to 34,55 USD, a najlepsza cena kupna to 34,53 USD. Różnica w wysokości 0,02 USD to spread.

Dokonując transakcji na rynku akcji, inwestor automatycznie otrzymuje stratę równą wartości spreadu. W końcu aktywa są kupowane po cenie oferowanej przez sprzedającego, więc aby szybko sprzedać aktywa, konieczne jest przyjrzenie się cenom oferowanym przez kupujących, a cena ta będzie niższa tylko o wartość spreadu.

Jak określić spread?
Aby porównać spread dla różnych aktywów, lepiej jest używać nie wartości bezwzględnych, ale względnych, wyrażonych w procentach. Załóżmy, że dwie różne akcje mają spread w wysokości 0,1 USD. Z jednej strony widzimy tę samą różnicę. Ale wartość jednej akcji wynosi 10 USD, a drugiej 100 USD. Oznacza to, że w pierwszym przypadku spread wynosi 1%, a w drugim 0,01%. W związku z tym drugie akcje są bardziej płynne i korzystniejsze do handlu. Spread handlowy może być dwojakiego rodzaju: stały i zmienny. Stały występuje głównie na rynku Forex, gdzie brokerzy niezależnie określają różnicę między ceną kupna i sprzedaży.

W przeciwnym razie zmienny spread jest stosowany prawie wszędzie na rynkach. Jego wielkość zależy od aktualnej sytuacji na rynku, a w szczególności od konkretnego aktywa. Choć na pierwszy rzut oka jego wielkość jest chaotyczna i ustalana przez uczestników rynku, wielkość spreadu jest ściśle kontrolowana przez giełdę, a konkretnie przez animatorów rynku, których zadaniem jest zapewnienie wysokiej płynności papierów wartościowych lub zapobieganie zbyt szerokiemu spreadowi. W wyjątkowych przypadkach, gdy notowania szybko przesuwają się w jednym kierunku, a spread zbytnio się rozszerza, giełda ma prawo wstrzymać obrót danym instrumentem na pewien czas.


Dlaczego spread się rozszerza i od czego to zależy?
Zasadniczo minimalna różnica między kupnem a sprzedażą jest osiągana, gdy liczba tych, którzy chcą kupić aktywa i tych, którzy chcą je sprzedać, jest w przybliżeniu taka sama. W ten sposób istnieje między nimi równowaga z niewielkim odchyleniem w jedną lub drugą stronę. Jeśli równowaga ta zostanie zakłócona i pojawi się więcej kupujących lub sprzedających, ceny zaczną się od siebie oddalać. Na przykład, gdy wszyscy chcą tylko sprzedawać, a tych, którzy są gotowi kupować, nie ma w tej chwili na rynku lub liczba tych uczestników jest nieznaczna, spready automatycznie się rozszerzają. Takie sytuacje mają zwykle miejsce podczas kryzysu, gdy ceny akcji dopiero osiągają dno, lub w przypadku wiadomości korporacyjnych, zarówno dobrych, jak i złych, gdy prawie wszyscy będą na rynku byka lub niedźwiedzia.


Czy szeroki spread jest dobry czy zły?
Jak już wspomniano, im mniejszy spread, tym bardziej płynne aktywa, tym bardziej atrakcyjne dla traderów. Mniej płynne instrumenty charakteryzują się niskim wolumenem obrotu ze względu na brak chętnych traderów. Dlatego też zbyt szeroki spread nie jest idealnym rozwiązaniem. Istnieje jednak wiele strategii handlowych zaprojektowanych specjalnie z myślą o dużej różnicy między kupnem a sprzedażą. Im większa jest ta różnica, tym większego potencjalnego zysku mogą oczekiwać inwestorzy.