News:

Forum.pl - Founded by a group of enthusiasts to promote financial literacy

Main Menu

12 ZŁOTYCH ZASAD HANDLU KRYPTOWALUTAMI

Started by Admin, Mar 20, 2023, 01:06 PM

Previous topic - Next topic
Topic keywords [SEO] HANDLUKRYPTOWALUTAMI

Admin

Istnieje wiele książek, szybkich przewodników i wskazówek, jak robić handel kryptowalutami. Ale sukces można odnieść tylko zdobywając doświadczenie. Oto 12 złotych zasad, którymi powinien kierować się trader kryptowalut.

 • Nie ma czegoś takiego jak sytuacja win-win.
 • Handel kryptowalutami to "wojna".
 • 50 plus 1.
 • Niestety, wiara jest bardzo ważna
 • Jesteście błędem.
 • Zasada 80/20 w handlu
 • Początkujący tracą w handlu kryptowalutami, ponieważ... :
 • Inwestuj w to, co rozumiesz
 • Różnice między kryptowalutami a innymi rynkami
 • Szybkie zrobienie 100 złych transakcji
 • mniej analizy technicznej (TA) jest lepsze
 • Emocje nie są twoim przyjacielem, ale DCA (Dollar Cost Average) jest!
Zostały one zebrane z niezliczonych książek tradingowych, które zostały przeanalizowane i wykorzystane do stworzenia tych 12 złotych zasad. Przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Nie ma czegoś takiego jak sytuacja win-win.

Pomyśl o huśtawce na szkolnym podwórku. Dwoje dzieci huśta się w górę i w dół. Istnieją dwa stany: albo jedno dziecko jest na górze, a drugie na dole, albo balansują pośrodku pod silnym naciskiem. Tak właśnie działa handel kryptowalutami. Czasami nic się nie dzieje i ceny balansują pośrodku pod silną presją. Jednak za każdym razem, gdy jeden trader kryptowalutowy osiąga zysk, inny trader kryptowalutowy ponosi stratę. Swing nie może iść w górę po żadnej ze stron. To jest prosta fizyka. Pytanie brzmi, dlaczego uważasz, że jesteś lepszy od swojego odpowiednika?

2. Crypto-trading to "wojna

W zorganizowanych bitwach między państwami nazywa się to "mgłą wojny". Generał nie widzi całego pola bitwy, a jedynie to, co znajduje się przed nim. Jest zmuszony do podejmowania decyzji z niepełnymi informacjami. To samo dzieje się w przypadku handlu kryptowalutami. Niektórzy traderzy są zawsze po złej stronie asymetrii. Istnieją tak zwane wieloryby - mają tak wiele kryptowalut, że mogą znacznie wpłynąć na cenę transakcji. Jednak tylko wieloryb wie, kiedy dokona transakcji. Czasami nawet boty do handlu kryptowalutami nie są w stanie tego zrobić. Jeśli wiadomość (prawdziwa lub fałszywa) popycha ceny w górę, zwykle dowiadujemy się o tym zbyt późno. Zwycięzcami w handlu są ci, którzy mają prawidłowe informacje przed kimkolwiek innym.

3. 50 plus 1

Ponownie mamy do czynienia z odwróceniem. Istnieją tylko dwa stany, w których może znajdować się cena: w górę lub w dół. Jest to kwestia 50/50. Jeśli pozwolimy małpie handlować, istnieje dokładnie 50% szans, że będzie miała rację. Nikt nie może mieć 100% racji. Nie ma systemu, który zawsze poprawnie przewidzi irracjonalny i wielokrotnie manipulowany rynek. Celem każdego tradera z doświadczeniem w handlu kryptowalutami jest posiadanie racji przez co najmniej 51% czasu. Każdy trader powinien mieć tolerancję na utratę pieniędzy 49 na 100 transakcji.

4. Niestety, wiara jest ważna

Nieważne jak bardzo matematyczny jest system, nasza wiara w magię i czary przeszkadza. Przykład: waluta pompuje i osiąga zawrotne wysokości. Wiemy, że zazwyczaj jest już za późno na wejście, ale i tak robimy to z obawy przed przegapieniem (FOMO). Albo widzimy trendy tam, gdzie ich nie ma. W psychologii istnieje na to osobna linia badawcza: Uprzedzenie. Dolna linia: nikt nie może być racjonalny. Z mojego doświadczenia w handlu kryptowalutami wynika, że błędem jest zakładanie, że na rynku działamy racjonalnie.

5. Jesteś w błędzie.

Rynek ma zawsze rację. Jeśli rynek nie zachowuje się tak, jak myślałeś, to jesteś w błędzie. Zawsze i na zawsze.

6. Zasada 80/20 w tradingu.

Dobrzy traderzy kryptowalutowi dokonują 20% swoich transakcji. Reszta to albo remis, albo strata. Jeśli dobry handel przynosi 16% zysku, zły handel może przynieść średnią stratę w wysokości 4%. Możesz osiągnąć ten stosunek, używając stop-loss. Możesz więc również obliczyć, czy osiągasz zysk netto. I zobaczysz, że transakcja z 3% zyskiem nie jest tak naprawdę wygraną.

7. Nowicjusze tracą w handlu kryptowalutami, ponieważ

 • Stawiają zbyt dużo pieniędzy
 • Boją się utraty pieniędzy
 • Handlują bez wiedzy, co jest jak gra na loterii
 • Wchodzą, gdy cena jest wysoka i tracą, gdy cena spada
 • Trzymają swoje pozycje zbyt długo.
 • Handlują tanimi monetami
 • Grają pieniędzmi innych ludzi
 • Nigdy nie wypłacają swoich wygranych
 • Handlują zbyt często, co prowadzi do złych transakcji.

8. Inwestuj w coś, o czym wiesz

Zanim kupisz monetę polecaną przez boty handlu kryptowalutami, zdobądź wykształcenie. Co one robią? Czy to ma sens? Albo czy jest to przynajmniej zrozumiałe? Im lepszy produkt, tym większe prawdopodobieństwo, że cena wzrośnie w dłuższej perspektywie. Moje doświadczenie w handlu kryptowalutami mówi mi również, aby nie handlować złymi walutami.

9. Różnice między kryptowalutami a innymi rynkami

 • Rynki kryptowalut nie śpią, są otwarte 24/7. Cykle między euforią a depresją są X razy krótsze. Handel kryptowalutami jest błyskawiczny. Jeśli giełda "zwisa", może zatrzymać się na tygodnie lub miesiące. W kryptowalucie następny tydzień będzie inny.
 • Zmienność - czyli wahania cen - rzędu 30% dziennie to niemal norma, a nawet 100% (flash crash Etheru w 2017 roku) nie jest wykluczone. Do tego trzeba mieć odwagę. Na przykład media głównego nurtu są zbyt wolne dla kryptowalut. Jeśli artykuł mówi, że bitcoin jest w dół o 30%, sytuacja już się zmieni, zanim autor opublikuje go na swojej stronie.
 • Traderzy giełdowi myślą w kategoriach %. Traderzy doświadczeni w handlu kryptowalutami myślą w X (jako wzrost lub spadek X razy).
 • Nielegalne działania, takie jak insider trading, zdarzają się wszędzie. Jednak w nieregulowanej przestrzeni kryptowalutowej są one bardziej powszechne, a ich konsekwencje bardziej znaczące. W kryptowalutach przewaga wiedzy jest jeszcze bardziej korzystna. To właśnie tutaj boty do handlu kryptowalutami stają się cennym źródłem informacji.
 • Mentalność stada. Techniczna analiza cen może działać dobrze w przestrzeni kryptowalutowej, ponieważ rynek jest mały i jest wielu uczestników wykonujących analizę. Jeśli wiele osób handluje w oparciu o te same wyniki, wtedy przewidywania się sprawdzają.
 • Czasami lepiej jest zainwestować w walutę o mniejszej kapitalizacji rynkowej, ponieważ ma ona większe szanse na wejście do pierwszej 50. Na przykład Elrond EGLD i Terra LUNA to fajne projekty w top 50 kryptowalut o mniejszej kapitalizacji rynkowej.

10. Szybko wykonaj 100 nieudanych transakcji

Jedynym sposobem na zwiększenie prawdopodobieństwa wygranej jest zdobycie prawdziwego doświadczenia w handlu kryptowalutami. Czytanie książek nie pomoże ci. Handel z play money również nie pomoże. Tylko prawdziwy trading z prawdziwymi pieniędzmi przyniesie doświadczenie, zrozumienie i sukces (jeśli w ogóle). Zacznij od małej kwoty. Zacznij od 100 euro. Gdy się podwoją, dodaj kolejne 200 euro. Gdy te 400 euro się podwoi, powtórz proces. Zawieraj umowy tylko z sumami, które nie będą Cię denerwować. Nerwowość jest zła dla biznesu.

11. Mniej analizy technicznej (TA) jest lepsze

Poznaj terminologię: średnie ruchome, stochastyczny RSI, linie trendu, podstawowe zasady świec, kanały wzrostowe i spadkowe, bycze flagi, wybicia i skosy. Możesz "przybliżać" TA, możesz je tworzyć w oparciu o wartości dzienne, godzinne lub minutowe. Im krótsza skala czasowa, tym model jest bardziej podatny na błędy. Nie szukaj w minutach tego, czego nie jesteś w stanie rozpoznać w godzinach.

12. Emocje nie są twoim przyjacielem, ale DCA (Dollar Cost Average) jest!

Zbyt łatwo jest dać się porwać emocjom podczas zwycięskiej passy lub, odwrotnie, popaść w depresję podczas passy strat. W obu przypadkach, rezultat końcowy jest częściej niż nie ten sam: złe transakcje prowadzące do strat.
Podobnie jak w przypadku bokserskiego mistrza świata, który ciężko trenuje, by stać się sportowcem, którym jest, dyscyplina i bezemocjonalne skupienie są kluczem do zostania odnoszącym sukcesy traderem kryptowalutowym, jeśli chodzi o złote zasady #2, #3 i #6.
Najlepsza strategia handlowa na świecie będzie sprawiała, że będziesz tracił pieniądze, dopóki nie zdasz sobie z tego sprawy. Możesz spróbować regularnie inwestować małe kwoty pieniędzy na rynku. Jeśli twoim celem jest zainwestowanie 500$, spróbuj inwestować 100$ co miesiąc.
Innymi słowy, jeśli przegrałeś trzy transakcje z rzędu, czas wyjść z gry i "przegrupować się" na jakiś czas. I odwrotnie, jeśli wygrałeś kilka transakcji z rzędu, nie bądź zbyt pewny siebie, ponieważ to nieuchronnie doprowadzi do ruiny.
Bądź więc pokorny, ostrożny i zostaw swoje emocje za zamkniętymi drzwiami. One zawsze będą na ciebie czekać na końcu sesji handlowej.