News:

Forum.pl - Founded by a group of enthusiasts to promote financial literacy

Main Menu

12 najczęstszych oszustw związanych z kryptowalutami

Started by Admin, Jul 05, 2024, 10:21 AM

Previous topic - Next topic
Topic keywords [SEO] najczęstszychoszustwzwiązanych

Admin

Wzrost inwestycji w kryptowaluty niesie ze sobą również ryzyko oszustw i wyłudzeń. Binance wymienia najczęstsze rodzaje oszustw kryptowalutowych i dzieli się najlepszymi praktykami, aby nie dać się na nie nabrać. Melisa Osores, redaktor zarządzająca na Amerykę Łacińską Wraz ze wzrostem popularności ekosystemu kryptowalut na całym świecie, w tym w Meksyku, bezpieczeństwo kryptowalut staje się coraz ważniejsze, zwłaszcza w przypadku tradycyjnych usług finansowych oferowanych za pośrednictwem Internetu i platform cyfrowych.

Według raportu Chainalysis, firmy analitycznej świadczącej usługi dla firm i władz w ponad 70 krajach, wolumen finansowy nielegalnej działalności kryptowalutowej stanowi zaledwie 0,24 procent wszystkich transakcji w tym sektorze. "Jeśli chodzi o aktywa, czy to pieniądze, czy kryptowaluty, ryzyko padnięcia ofiarą oszustów jest zawsze obecne. Dlatego też bycie na bieżąco z modus operandi tych przestępców i zgłaszanie ich władzom jest najlepszym sposobem na walkę z tymi przestępstwami" - powiedziała Frida Vargas, dyrektor generalny na Meksyk w Binance, dostawcy infrastruktury dla blockchain i kryptowalut.

Meksyk jest jednym z krajów, w których adopcja kryptowalut rośnie najbardziej na arenie międzynarodowej. Według najnowszego badania Global Crypto Adoption Index, Meksyk zajmuje 28. miejsce wśród 154 krajów. Badanie przeprowadzone przez America's Market Intelligence wykazało, że 90% Meksykanów, którzy kupują kryptowaluty, robi to za pośrednictwem giełdy takiej jak Binance. Dlatego staramy się dostarczać użytkownikom jak najwięcej informacji, aby nie wpadli w pułapki oszustów. Binance aktywnie walczy z przestępczością kryptowalutową, stale ulepszając procesy i narzędzia, a także współpracując z władzami. Na przykład od listopada 2021 r. Binance odpowiedziało na ponad 47 000 wniosków od organów ścigania na całym świecie.

Jak rozpoznać najczęstsze rodzaje oszustw?


Oprócz posiadania odpowiednich procesów i narzędzi, szkolenie w zakresie bezpieczeństwa kryptowalut jest również kluczem do zwalczania ataków kryptowalutowych. Dlatego też zespół ds. ryzyka Binance dzieli się 12 najczęstszymi metodami oszustw kryptowalutowych, aby pomóc ludziom je rozpoznać i uniknąć nabrania się na nie:

 • Oszustwa inwestycyjne: Oszustwo inwestycyjne polega na tym, że oszust obiecuje wysokie zyski, jeśli pieniądze zostaną zainwestowane za pośrednictwem "wysoce zalecanej" strony internetowej, aplikacji lub giełdy kryptowalut. Przestępca może nawet twierdzić, że jest ekspertem, który pomnoży Twoje środki dziesięciokrotnie.
 • Oszustwo związane z pracą: Oferta pracy może wyglądać na prawdziwą. Zwroty są znacznie wyższe niż średnia w branży. Oszuści wymagają jednak od kandydatów wpłacenia depozytu, jeśli chcą otrzymać pracę.
 • Podszywanie się pod renomowaną osobę: Oszuści próbują zdobyć zaufanie, podszywając się pod ważną osobę, taką jak policjant, urzędnik państwowy lub urzędnik skarbowy.
 • Podszywanie się pod personel pomocniczy platformy giełdowej: Podszywanie się pod personel pomocniczy platformy takiej jak Binance jest niestety popularnym wektorem ataku wśród oszustów kryptowalutowych. Często próbują oni manipulować użytkownikami, wykorzystując zaufanie, które firma zdobyła przez lata.

W przypadku Binance firma podkreśla, że jej pracownicy nigdy nie poproszą użytkowników o podanie poufnych informacji, danych logowania lub kodów uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). "Jeśli otrzymasz wiadomość od kogoś, kto twierdzi, że pracuje dla Binance i prosi o podanie poufnych informacji, zablokuj kontakt i natychmiast skontaktuj się z Centrum Pomocy Binance" - napisała firma w oświadczeniu.

Rodzaje oszustw


 • Oszustwa romansowe: Oszustwa romansowe polegają na podszywaniu się pod kochanka w celu nawiązania relacji online i kradzieży pieniędzy. Tego typu oszustwa mogą czasami trwać latami, ponieważ oszust zaczyna od błagania o niewielkie pożyczki, a następnie przechodzi do oszczędności.
 • Fałszywy prezent: Oszuści zapraszają do grupy Telegram lub serwera Discord, aby wziąć udział w fałszywej loterii kryptowalutowej. Oszust zazwyczaj żąda opłaty depozytowej lub próbuje nakłonić użytkownika do ujawnienia poufnych informacji w zamian za nagrody i "wygrane".
 • Schemat Ponziego: Schematy Ponziego to rodzaj oszustwa, w którym pierwsi inwestorzy są opłacani ze środków i prowizji zebranych od nowych inwestorów. W grę nie wchodzą żadne prawdziwe inwestycje. Zasadniczo oszust pobiera pieniądze od jednego inwestora, aby zapłacić innemu. Osoby zaangażowane w schemat Ponzi są często zachęcane do zapraszania swoich przyjaciół i rodziny do przyłączenia się.
 • Fałszywe witryny zakupowe: Fałszywe witryny zakupowe są zaprojektowane tak, aby naśladować legalne witryny e-commerce, umożliwiając nawet użytkownikom rejestrację jako sprzedawcy lub klienci. Fałszywa witryna może oferować zakup swoich produktów po cenach znacznie poniżej średniej rynkowej. Jednak fałszywa witryna nie dostarczy towarów lub wyśle bezużyteczne przedmioty zamiast tego, co obiecano.
 • Oszustwa związane z przelewami pieniężnymi: Oszustwa związane z przelewami pieniężnymi rozpoczynają się od wysłania pieniędzy do ofiary i mogą mieć miejsce w dwóch różnych scenariuszach. Po pierwsze, jako niewinna transakcja peer-to-peer: oszust wysyła pieniądze ofierze, która następnie przekazuje równoważną kwotę kryptowaluty z powrotem. Byłoby to uważane za normalną transakcję między osobami (P2P), gdyby zakończyła się w tym miejscu, ale po otrzymaniu kryptowaluty oszust wystawi fakturę zwrotną lub anuluje przelew bankowy.

Inny scenariusz


W innym scenariuszu oszust wykorzystuje fałszywe pokwitowania, twierdząc, że wysłał pieniądze na twoje konto bankowe. Oszust dostarcza dokumentację transakcji i żąda zwrotu pieniędzy w kryptowalucie. Ofiary wierzą, że pokwitowanie jest prawdziwe i wysyłają kryptowalutę na adres oszusta.

 • Oszustwa znajomych: Nie wszyscy oszuści są nieznani. Oszustem może być krewny, bliski przyjaciel lub znajomy przedstawiony przez przyjaciela. Oszustwo może mieć miejsce w znanych okolicznościach.
 • Wyciąganie dywanów: W branży kryptowalut "wyciąganie dywanów" - ma miejsce, gdy zespół zajmujący się projektem kryptowalutowym zbiera pieniądze od inwestorów, a następnie nagle porzuca projekt i niszczy całą jego płynność. Oszustwo to zazwyczaj ma miejsce, gdy entuzjazm inwestorów jest największy.
 • Inne: Ta kategoria dotyczy wyjątkowych przypadków, w których dochodzi do oszustwa, ale okoliczności nie pasują do żadnej z naszych istniejących kategorii wymienionych powyżej.