News:

Forum.pl - Founded by a group of enthusiasts to promote financial literacy

Main Menu

Wykres platyny w ujęciu 10-letnim

Started by Admin, Oct 13, 2023, 10:35 AM

Previous topic - Next topic
Topic keywords [SEO] platynazłotosrebro

Admin

Od dziesięcioleci obserwujemy stały wzrost cen metali szlachetnych. Platyna, złoto i srebro są dziś uważane za źródło pasywnego dochodu, a ten rodzaj inwestycji przyciąga miliony ludzi. Platyna zajmuje najdroższą i najbardziej prestiżową pozycję na liście metali szlachetnych; jest obiecującym obiektem inwestycyjnym, a 10-letni wykres platyny może to udowodnić. Platyna jest najrzadszym metalem szlachetnym w porównaniu z innymi głównymi metalami szlachetnymi będącymi przedmiotem obrotu na giełdach kontraktów terminowych i rynkach spot. Posiada cechy, które historycznie czyniły ją najcenniejszym ze wszystkich metali. Jej definicja jako "złota bogaczy" nie wzięła się z powietrza. Platyna ma najwyższy koszt produkcji; metal ten ma wiele zastosowań przemysłowych, ponieważ jest najgęstszym metalem z czterech i ma najwyższą temperaturę topnienia i wrzenia.

Przez dziesięciolecia platyna była najdroższym metalem. Roczna produkcja złota wynosi ponad 3000 ton, a roczna produkcja platyny to mniej niż 200 ton. W tym przypadku platyna ma znacznie wyższy odsetek zastosowań przemysłowych niż złoto. Niemniej jednak platyna zaczęła handlować z dyskontem w stosunku do złota pod koniec 2014 r. i nie uzasadniała swojego tytułu "złota bogaczy" przez ponad trzy lata. W tym samym czasie podaż platyny nie wzrosła, a popyt nieznacznie spadł. Średnia cen platyny i palladu w porównaniu do złota jest metodą pomiaru ich historycznego zakresu cenowego.

Światowe zasoby platyny są rozłożone bardzo nierównomiernie. RPA posiada 63 tys. ton z całkowitej potwierdzonej ilości 66 tys. ton. Rezerwy Rosji wynoszą nieco ponad 1000 ton. Tak więc, jeśli weźmiemy pod uwagę podaż platyny na rynku światowym, jest ona określana, można powiedzieć, przez jednego gracza - Republikę Południowej Afryki.

Jakie zmiany zaszły w ciągu ostatnich 10 lat?


Dziesięć lat temu uncja trojańska platyny była szacowana na 710-720 USD. Przez półtora roku cena metalu stale rosła i w ciągu pół roku z powodzeniem pokonała "poprzeczkę" 1000 dolarów za uncję. Po niewielkich wahaniach w obu kierunkach, platyna gwałtownie wzrosła do 2000 USD za uncję. Jednak pod koniec kryzysu z 2008 r. jej wartość spadła do poziomu 850 USD. Po osiągnięciu "dna" metal szlachetny ponownie zaczął rosnąć przez kilka lat. W lipcu 2014 r. uncja trojańska została wyceniona na 1500 USD. Od tego momentu cena aktywa niemal nieustannie spada. Na początku marca 2015 r. kurs wynosił 1 185 USD za uncję.

Wydarzenia, trendy i problemy platyny: w maju 2017 r. spółka wydobywcza PGM została sprzedana firmie wydobywczej z RPA. Od października produkcja PGM była mniej więcej taka sama jak w 2016 r. Rozwój i rozbudowa kopalń sąsiadujących ze złożami nadal postępowały; rozwój został zakończony przed terminem, a pierwsza produkcja spodziewana była w czwartym kwartale 2017 roku. Ta sama firma wydobywcza z RPA nabyła również inne kopalnie platyny w RPA, w wyniku czego stała się trzecią na świecie firmą wydobywającą platynę. Duże rosyjskie i południowoafrykańskie firmy aktywnie współpracują w zakresie rozwoju złóż minerałów stałych. Są one zainteresowane tworzeniem wspólnych przedsiębiorstw i przetwarzaniem metali z grupy platynowców w RPA. Aby odnieść większy sukces w biznesie, firmy wymieniają się technologiami i opracowują ujednolicone strategie oraz innowacyjne sposoby przetwarzania metali szlachetnych.

Inne kraje, które również handlują tym metalem, ale w znacznie mniejszych ilościach, to:
  • Na trzecim miejscu znajduje się Zimbabwe. Kraj ten przetwarza około 9 ton platyny rocznie. Rosja i Zimbabwe utworzyły spółkę joint venture zajmującą się wydobyciem ruschromu.
  • Stany Zjednoczone są czwarte. Dwie największe kopalnie w stanie Montana ("Stillwater" i "East Bouder") są w posiadaniu monopolisty "Stillwater Mining Co". Każdego roku ilość wydobywanych surowców rośnie, co pozwala firmie na zwiększenie sieci dostaw.
  • Kanada znajduje się na piątym miejscu. Największe firmy to "North American Palladium" i "Sudbury Vale", które dostarczają na światowy rynek około 6 ton metali z grupy platynowców.

Średnie roczne ceny irydu, palladu, rodu i rutenu wzrosły odpowiednio o 55%, 39%, 51% i 45% w porównaniu do 2016 roku. Średnia roczna cena platyny była o 3% niższa niż w 2016 r. ze względu na spadek popytu na samochody z silnikiem Diesla, które wykorzystują platynę w katalizatorach, a wzrost ceny palladu wynika ze zwiększonego popytu na samochody z silnikiem benzynowym. Wzrost cen irydu i rutenu był związany ze wzrostem popytu przemysłowego. We wrześniu cena palladu była wyższa niż cena platyny, co nie miało miejsca od 2001 roku. Oczekuje się, że wprowadzenie bardziej rygorystycznych norm emisji dla samochodów w niektórych krajach zwiększy popyt na pallad, platynę i rod do stosowania w katalizatorach. Wzrost produkcji samochodów w krajach rozwijających się wskazuje na oczekiwany wzrost popytu na PGM po 2017 roku.

Pogłoski ekspertów: od optymizmu do pesymizmu


Pracownicy londyńskiego stowarzyszenia rynku metali szlachetnych przeprowadzili wywiady z 35 analitykami. Konsensus prognoz był następujący: aktywa te zwiększą swoją wartość o 5,6%. Commerzbank przewiduje, że metal zakończy przyszły rok na poziomie około 1300 USD za uncję po spadku do 1200 USD w połowie roku. Analityk UBS Edel Tully uważa, że ostatnio inwestorzy zmęczyli się platyną. Jego zdaniem jej cena jest niewrażliwa na złe wieści z RPA; rynek nie reaguje nawet na pogorszenie sytuacji w kopalniach. Zapasy ETF spadły już o 0,5% lub 13 400 uncji.

Zakup platyny jest obecnie opłacalny zarówno w celach spekulacyjnych, jak i inwestycyjnych, co widać na historycznym wykresie cen platyny. Poważną wadą kont metalowych jest brak obowiązkowego ubezpieczenia takich inwestycji. W związku z tym należy szczególnie ostrożnie wybierać bank, ponieważ istnieje ryzyko utraty zainwestowanych środków.