News:

Forum.pl - Founded by a group of enthusiasts to promote financial literacy

Main Menu

Przewodnik wprowadzający do de-tradingu dla początkujących

Started by Admin, Dec 25, 2023, 10:23 PM

Previous topic - Next topic
Topic keywords [SEO] day-trading

Admin

Czym jest Day Trading
Ucząc się handlu, możesz wybrać konkretny styl, który odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom spośród różnych rodzajów handlu: handel pozycyjny, swing trading, day trading i scalp trading. Podstawową ideą handlu dziennego jest to, że wszystkie transakcje są dokonywane w ciągu dnia, aby upewnić się, że aktualna cena zamknięcia pozostaje taka sama.

W jakich przedziałach czasowych należy obserwować rynek?
Zmiany cen zazwyczaj mają miejsce w nocy, gdy poprzednia cena zamknięcia zmienia się w zależności od wyników dnia. Swing trading i day trading mają ze sobą coś wspólnego, a jednocześnie biegunowo przeciwstawne cechy; poznanie ich pomoże ci zrozumieć day trading.

Jakie ryzyko wiąże się z day tradingiem?
Jeśli inwestor dopiero rozpoczął handel na giełdzie bez odpowiedniego przeszkolenia, istnieje ryzyko, że szybko wpadnie w kłopoty. Jeśli chodzi o day trading, ryzyko wzrasta, gdy trader z niewielkim doświadczeniem i zrozumieniem zaczyna handlować przy użyciu funduszy lewarowanych. Inwestorzy jednosesyjni mają tendencję do handlu z wykorzystaniem depozytu zabezpieczającego (funduszy lewarowanych), więc chociaż przynosi im to więcej pieniędzy i potencjalnych zysków, mogą również stracić wszystko. Dużym błędem popełnianym przez większość początkujących traderów jest to, że rzucają się w wir day tradingu, nie znając specyfiki tego rodzaju handlu, który jest w zasadzie niczym więcej niż hazardem. Swing trading nie jest tak silnie uzależniony od handlu z depozytem zabezpieczającym jak day trading, choć nie oznacza to, że swing trading nie wiąże się z pewnym ryzykiem.

Śledzenie czasu
Ponieważ day traderzy zmieniają pozycje w dość niewielkich odstępach czasu (jedna minuta, trzy minuty, piętnaście minut itp.), muszą stale monitorować swoje transakcje, aby upewnić się, że nadal znajdują się w strefie zysku. Z czasem może to prowadzić do poważnego stresu psychicznego. Wiele osób, które zajmują się day tradingiem, czyni z niego swoją codzienną pracę - handlując na giełdzie w ciągu dnia w ramach struktury korporacyjnej lub na własną rękę. Day trading to dobra okazja do szybkiego zarobku na codziennej zmienności cen akcji. Sekret day tradingu polega na tym, że musisz być gotów poświęcić cały swój czas na śledzenie ruchów cen na wykresach giełdowych i zwracać szczególną uwagę na handel w ciągu dnia.

Ramy czasowe w swing tradingu
Swing trading wykorzystuje znacznie dłuższe ramy czasowe (zazwyczaj utrzymujesz aktywa przez kilka dni/tygodni). Nadal musisz upewnić się, że jesteś w korzystnej pozycji, ale nadal masz czas na inne rzeczy. Całkowicie wykonalne jest czerpanie zysków ze swing tradingu poprzez poświęcanie części dnia na handel i regularną pracę w innym miejscu przez resztę czasu.

Koszty rozpoczęcia działalności
Inwestorzy jednodniowi muszą stawić czoła funduszom hedgingowym, inwestorom krótkoterminowym (inwestorom wysokiej częstotliwości) i innym profesjonalistom, których cała działalność polega na osiąganiu zysków poprzez handel na giełdzie. Jeśli więc zamierzasz konkurować z tymi organizacjami, potrzebujesz nie tylko dobrego szkolenia, ale najprawdopodobniej zaawansowanego oprogramowania, platformy handlowej lub innej zaawansowanej technologii. Swing trading może być prowadzony indywidualnie przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Zwykły komputer/laptop i tradycyjne narzędzia handlowe to wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć korzystać z tego rodzaju handlu.


W skrócie, sekrety day tradera są następujące:
1. szybkie korygowanie błędów
Początkujący musi z wyprzedzeniem obliczyć cenę, po której wejdzie na rynek i poziom, na którym wyjdzie. Konieczne jest określenie stałych poziomów dla każdego z aktywów - pozwoli to na natychmiastową reakcję i zamknięcie transakcji przy minimalnych stratach w przypadku oznak niekorzystnej sytuacji. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej odzyskać to, co straciłeś. Postaraj się przyjąć pozytywne nastawienie do sytuacji i wykorzystać okoliczności w konstruktywny sposób. Nie ma sensu koncentrować się na stratach; to, czego naprawdę potrzebujesz, to zminimalizowanie strat za pomocą szybkich i dokładnych działań.
2. Idź z prądem
Podążanie z prądem i poruszanie się wbrew ogólnemu kierunkowi rynku nie jest zalecane w day tradingu. Oznacza to, że powinieneś skupić się na akcjach będących przedmiotem największego obrotu i sprzedawać papiery wartościowe na krótko. Inwestorzy powinni zawsze sprawdzać, gdzie porusza się rynek przed dokonaniem wyboru, ponieważ ignorowanie tych informacji wydaje się głupie. Kiedy Goldman Sachs (lub jakikolwiek inny duży bank finansowy) kupuje rynek, inni inwestorzy uważnie obserwują i dołączają do niego.
3. Kontroluj swoje emocje
Niektórzy traderzy mają tendencję do emocjonalnego reagowania na swoje wyniki na rynku. A ponieważ day trading może rzeczywiście wywołać spore poruszenie, emocjonalni ludzie mogą działać impulsywnie. Każda dobra wiadomość jest traktowana przez takich daytraderów jako sygnał pozytywnych zmian na rynku. Dlatego też, jeśli jesteś zbyt emocjonalny, możesz działać, zanim będziesz miał czas na spokojną ocenę sytuacji. Jedną z rzeczy, która może pomóc, jest ustalenie celów na dany dzień, powiedzmy 20-30 pipsów. Po osiągnięciu celu trader musi po prostu zamknąć terminal i poczekać na następny dzień. W ten sposób stres emocjonalny znika przed końcem dnia, a psychika może zregenerować się na kolejny dzień pracy.

Korzyści z day tradingu
Day trading ma wiele zalet dla początkujących. Na przykład, będziesz w stanie operować niewielkimi kwotami pieniędzy, co pozwoli ci handlować z minimalnym kapitałem. Możesz zamknąć transakcję w dowolnym momencie, co daje ci dużą kontrolę. Ponadto inwestor nie będzie musiał płacić prowizji za przenoszenie pozycji. Prowizja brokera jest pobierana tylko za otwarcie pozycji. Transakcje krótkoterminowe dają możliwość dokładnego przestudiowania mechanizmów rynkowych i monitorowania nawet minimalnych zmian. Ponadto można zauważyć wysoką dokładność prognoz ruchu cen, ponieważ teoretycznie łatwiej jest odgadnąć ruch trendu w ciągu dnia niż w ciągu tygodnia. Z drugiej strony, wielu day traderów cierpi z powodu poważnych problemów finansowych w pierwszych miesiącach handlu. Większość z nich nigdy nie staje się profesjonalnymi traderami, ponieważ szybko kończą im się pieniądze. Nawet jeśli nie płacisz prowizji, zawierasz znacznie więcej transakcji. W konsekwencji, im więcej transakcji otwierasz, tym więcej musisz zapłacić za każdym razem.

Day trading z finansowego punktu widzenia
Nie ma sposobu na uniknięcie płacenia prowizji, ale istnieją sposoby na znalezienie niższych stawek. Prowizje i opłaty mogą pochłonąć wszystkie zyski, a jeśli nie wygrasz, nadal musisz płacić. Kolejną wadą jest niemożność zastosowania niektórych strategii handlowych, które wymagają dłuższych ram czasowych. Oprócz wszystkich powyższych, handel dzienny może nawet wpływać na zdrowie z powodu stresu.

Podsumowanie
Zasadniczo, w day tradingu monitorujesz swoje pozycje co minutę. Musisz być zdyscyplinowany, zdeterminowany i mieć więcej niż powierzchowne zrozumienie rynków. W końcu będziesz grać z profesjonalistami w dziedzinie finansów korporacyjnych, którzy zarabiają na życie w tej konkretnej branży. Jeśli jesteś gotowy poświęcić swój czas na handel na giełdzie, day trading jest prawdopodobnie właśnie dla Ciebie. Jeśli jednak chcesz handlować akcjami, robiąc jednocześnie coś innego, to prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie inna forma handlu. Niezależnie od wybranego stylu, musisz być dobrze poinformowany, brać pod uwagę czas i ryzyko, uczyć się na błędach i doskonalić się.