News:

Forum.pl - Founded by a group of enthusiasts to promote financial literacy

Main Menu

Jednominutowe wykresy giełdowe

Started by Admin, Sep 25, 2023, 04:57 PM

Previous topic - Next topic
Topic keywords [SEO] Forexgiełdowe

Admin

Jednym z najważniejszych narzędzi do analizy bieżącej sytuacji rynkowej i przewidywania dalszego zachowania cen są wykresy giełdowe. Pozwalają one określić równowagę między bykami i niedźwiedziami oraz dokonać wyboru na korzyść tych, którzy stanowią większość (co ostatecznie umożliwia zrozumienie potencjału rentowności transakcji). Przedstawiają one informacje o cenach w graficznej, wizualnej formie, która jest najprostsza dla ogólnego zrozumienia sytuacji na rynku niż informacje tekstowe lub cyfrowe. Ponadto wykres giełdowy może pomóc w ocenie potencjału wzrostu (lub spadku) analizowanego instrumentu w celu podjęcia decyzji o wejściu w transakcję. Analiza techniczna zaczyna się właśnie od tego.

Analiza techniczna rynku akcji to system prognozowania cen na podstawie informacji uzyskanych w wyniku transakcji rynkowych. W przeciwieństwie do analizy fundamentalnej opartej na badaniu działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa, podstawą analizy technicznej jest wybór i badanie pewnych prawidłowości w ruchu wykresów notowań. Innymi słowy, korzystając z analizy technicznej, trader wykonujący operację handlową kieruje się jedynie obrazem graficznym, podczas gdy może być całkowicie nieświadomy firmy, nawet jeśli może handlować jej papierami wartościowymi. Analiza techniczna rynku akcji jest istotna dla handlu krótkoterminowego. Ignorowanie analizy technicznej akcji w handlu krótkoterminowym prowadzi po prostu do utraty pieniędzy.

Analizując sytuację rynkową, inwestorzy próbują określić, dokąd zmierza cena, stosując różne wykresy. Istnieje wiele takich wykresów:
  • Wykres tickowy wyświetla zmiany cen co sekundę;
  • Wykres minutowy pokazuje zmianę ceny w ciągu jednej, pięciu, dziesięciu, piętnastu lub trzydziestu minut;
  • Wykres godzinowy pokazuje zmianę ceny w ciągu jednej do czterech godzin;
  • Wykres dzienny pokazuje zmianę ceny w ciągu jednego dnia.

Jak czytać wykresy? To pytanie niepokoi wielu początkujących inwestorów giełdowych, którzy zdali sobie sprawę, że wiele wskaźników analizy technicznej może być spóźnionych lub po prostu nie działać. Ale najpierw musisz nauczyć się dwóch podstawowych zasad, które pomogą ci odczytać wykres:

Wyobraź sobie, że włączyłeś kanał telewizyjny, na którym transmitowano piłkę nożną drużyn, których nie znasz. Nie możesz od razu dokonać rozsądnej oceny zwycięstwa którejkolwiek z nich; w przeciwnym razie będzie to z czystej ekscytacji. Czytanie wykresów jest metodą rozsądnej oceny rynku akcji w celu osiągnięcia zysku. Świadomy gracz musi wiedzieć, jak drużyny (byki i niedźwiedzie) grały w poprzednich meczach, jakie wydarzenia miały miejsce podczas dzisiejszego meczu. Jest to pierwsza zasada, którą należy przyswoić, aby nauczyć się rozumieć i czytać wykresy - studiować wykresy słupkowe i świecowe jako historię, która rozwija się w czasie od lewej do prawej i analizować obecną sytuację w kontekście przeszłości.

Wykresy należy czytać, analizując interakcję trzech niezależnych parametrów: wolumenu, czasu i ceny, ponieważ analiza wykresów sprowadza się do obliczenia równowagi podaży i popytu. A siły popytu i podaży, zgodnie z prawem o tej samej nazwie, wyrażane są poprzez cenę i wolumen (liczbę transakcji). Będąc w stanie odczytać wykresy wolumenu i ceny w czasie, trader może zobaczyć zmianę równowagi kupujących i sprzedających (powód) i zająć korzystną pozycję, zanim cena zacznie się zmieniać (efekt). Traderzy mogą zapytać, jak odczytywać wykresy, jeśli broker nie dostarcza danych na temat rzeczywistych wolumenów? Istnieją dwie odpowiedzi:
  • Zastąpić dane o wolumenach rzeczywistych wolumenami tickowymi. Gavin Holmes, podobnie jak inni eksperci VSA, twierdzi, że wolumen tickowy prawidłowo pokazuje aktywność. Mianowicie, aktywność graczy wyświetla ilość wolumenu, tickowego lub rzeczywistego.
  • Weźmy wartości wolumenu z instrumentów pochodnych; na przykład z rynku kontraktów terminowych.

Jednominutowe wykresy giełdowe nie są bezpieczną opcją. Handel na minutowych wykresach giełdowych wiąże się z największym możliwym ryzykiem. Z drugiej strony, taki stresujący handel jest w stanie przynieść ogromny zysk w ciągu kilku minut. Takie ramy czasowe nie są dla leniwych, niedoświadczonych początkujących, ponieważ wymagają doskonałej dyscypliny, zdolności do szybkiego i prawidłowego podejmowania decyzji; trader musi podjąć decyzję w czasie od jednej minuty do piętnastu minut. Wykres jednominutowy generuje słupki cenowe co minutę, o ile w tej minucie jest jedna transakcja. Może to stworzyć obraz ruchu, nawet jeśli wolumen akcji, kontraktu futures lub pary walutowej jest niewielki.

Jeśli zastanawiasz się, jak możesz handlować w tak przyspieszonym tempie, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, są oczywiście wszelkiego rodzaju doradcy i roboty; handel ręczny bez zmodyfikowanych wskaźników nie wystarczy. Możesz pracować samodzielnie bez żadnych sztuczek, ale nie tak skutecznie. I po co miałbyś to robić, skoro istnieje już wiele przydatnych narzędzi, które pomogą ci zarobić i wykorzystać z zyskiem każdą minutę już krótkoterminowych ram czasowych. Korzystając z wykresu minutowego i odpowiedniej strategii, można zawrzeć od dwóch do pięciu transakcji w ciągu dnia. Jeden typ wykresu niekoniecznie jest lepszy od drugiego. Może się okazać, że czytanie wykresu minutowego jest bardzo skuteczne dla twojego stylu lub że wykres wzrostowy min pin jest potężnym sygnałem odwrócenia, gdy formują się one we właściwy sposób i we właściwym miejscu, ale możesz też szukać dalej i znaleźć jeszcze lepszą strategię.