News:

Forum.pl - Founded by a group of enthusiasts to promote financial literacy

Main Menu

Definicja tradera rynkowego

Started by Admin, Oct 09, 2023, 03:34 PM

Previous topic - Next topic
Topic keywords [SEO] inwestortraderatransakcyjnegowaluta

Admin

Pojawienie się rynków finansowych doprowadziło do powstania nowego zawodu. Definicja market tradera może być wyrażona jako uczestnik rynku finansowego, który dokonuje transakcji sprzedaży wyłącznie w celu osiągnięcia zysku. Sprzedają lub kupują papiery wartościowe, waluty, obligacje i akcje, korzystając z własnych środków lub będąc oficjalnym przedstawicielem swojego klienta (inwestora). Traderzy muszą dokładnie analizować napływające informacje, a także być w stanie reagować na zmiany rynkowe w odpowiednim czasie. Oprócz analitycznego podejmowania decyzji, dyscyplina jest również jednym z ważnych czynników sukcesu transakcji. Nie każdy może być stale pod taką presją psychologiczną, która towarzyszy traderom w ciągu dnia, a nawet poza godzinami pracy. Jeśli nie podejmiesz żadnych środków w celu ochrony przed emocjonalnym komponentem handlu, może to kosztować cię pieniądze, a nawet zdrowie. Prostym sposobem na uniknięcie tego jest korzystanie z mechanicznego systemu transakcyjnego.

To, co możesz zrobić w ramach procesu edukacji handlowej, to nauczyć się terminologii. Wszystkie terminy są pozornie odrębne, ale w rzeczywistości wszystko, co nawet w niewielkim stopniu wiąże się z rynkiem, jest ze sobą powiązane, więc powinieneś wiedzieć, co wszystko oznacza. Na przykład, definicja płynnego rynku mówi, że jest to rynek, na którym aktywa mogą być konwertowane w dowolnym momencie bez znaczących wahań cen, co prowadzi do minimalnego spadku ich wartości. Innymi słowy, płynny rynek charakteryzuje się przyzwoitym stopniem stabilności i niskimi spreadami między cenami kupna i sprzedaży. Zazwyczaj ten rodzaj rynku powoduje wysoki wolumen obrotu, ponieważ wielu kupujących i sprzedających jest gotowych i chętnych do handlu w dowolnym momencie w godzinach handlu.

Ponadto płynne rynki zazwyczaj zawierają dużą liczbę płynnych aktywów, tj. gdy aktywa można szybko zrealizować przy niewielkiej lub zerowej utracie wartości. W większości przypadków, im łatwiej aktywa można zamienić na gotówkę, tym bardziej są one płynne. Pieniądze są zatem najbardziej płynnym rodzajem aktywów; akcje, papiery wartościowe, obligacje rządowe i akcje spółek o dużej kapitalizacji są również najczęściej traktowane przez inwestorów jako aktywa płynne. Handel aktywami niepłynnymi jest zazwyczaj trudniejszy. Na przykład inwestycje w nieruchomości są często uważane za aktywa niepłynne, ponieważ nie można ich szybko kupić ani sprzedać. Duży pakiet akcji jest kolejnym przykładem aktywów niepłynnych, ponieważ sam fakt sprzedaży najprawdopodobniej wpłynąłby na ich wartość rynkową.

Oprócz poprzednich terminów, deficyt rynkowy można zdefiniować jako sytuację, w której popyt przewyższa podaż na danym poziomie cenowym. Jeśli tendencja ta się utrzyma, sytuacja może stać się problematyczna, a konsumenci będą cierpieć z powodu niedoboru określonego towaru, którego cena wzrośnie. Potencjalnie sytuacja ta może prowadzić do "kryzysu nadprodukcji", jeśli popyt na towary zniknie, co doprowadzi do spadku wartości i zmniejszenia asortymentu produktów na rynku. Czy w gospodarce rynkowej może istnieć stały deficyt? Odpowiedź brzmi: nie, ze względu na to, jak zbudowany jest ten system. Chociaż może on utrzymywać się przez długi czas, pod warunkiem, że wzrost cen jest ograniczony przez pewne czynniki, takie jak regulacje państwowe lub brak możliwości zwiększenia produkcji. Nawiasem mówiąc, jeśli istnieje trwały deficyt rynkowy, oznacza to, że przedsiębiorstwa nie mają motywacji do poprawy sytuacji lub państwo nie chce im pomóc. W takim przypadku można zaobserwować spadek poziomu życia, ponieważ ludzie nie mogą już w pełni zaspokoić swoich potrzeb.

Kolejną rzeczą, o której należy wspomnieć, jest dość szerokie pojęcie w świecie finansów opisujące krytyczny poziom strat, przy którym broker powinien powiadomić tradera - tak można zdefiniować wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Jeśli wartość akcji gwałtownie spadnie, a ilość środków spadnie poniżej tej wartości, broker musi ostrzec klienta, który w tym momencie ma dwie opcje. Pierwszą z nich jest zareagowanie na wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i wpłacenie dodatkowych środków w celu zabezpieczenia dźwigni finansowej. Drugą jest odmowa podjęcia jakichkolwiek decyzji w nadziei, że cena akcji lub waluty wzrośnie w najbliższej przyszłości i nie osiągnie poziomu stop out.

Zazwyczaj wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego jest spowodowane niekorzystną sytuacją na rynku; na przykład spadkiem wartości aktywów zakupionych za pożyczone środki lub ich wzrostem w przypadku, gdy trader posiada krótką pozycję. Innym powodem wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego jest wzrost minimalnego dopuszczalnego poziomu depozytu zabezpieczającego, który jest obliczany za pomocą specjalnego wzoru na giełdzie. Wśród innych czynników, które mogą nagle doprowadzić do przymusowego zamknięcia, są zwiększona zmienność i zmiany w przepisach (na przykład całkowity zakaz krótkich pozycji lub ograniczenia w korzystaniu ze środków brokera).

Początkujący inwestorzy postrzegają handel giełdowy jako niezwykle złożony i niezrozumiały proces, w który trudno jest wejść bez specjalnych kwalifikacji. Oczywiście posiadanie wykształcenia finansowego jest ogromnym plusem, który może stać się jednym z ważnych fundamentów udanego handlu; ale jeśli go nie masz, nie oznacza to, że nie masz szans na odniesienie sukcesu. Wystarczy mieć analityczny umysł, przestudiować główne czynniki wpływające na kursy walut, nauczyć się podstaw handlu i różnych definicji, a także poznać podstawy analizy technicznej i fundamentalnej. Zdobycie niezbędnej wiedzy w dzisiejszych czasach nie jest trudne: praktycznie wszystkie duże firmy brokerskie oferują swoim klientom materiały szkoleniowe, kursy i seminaria, a ogólne informacje na ten temat można zawsze znaleźć w Internecie.