News:

Forum.pl - Founded by a group of enthusiasts to promote financial literacy

Main Menu

Jak mierzyć zmienność?

Started by Admin, Aug 15, 2023, 11:52 AM

Previous topic - Next topic
Topic keywords [SEO] Forexzmiennośćwskaźnik

Admin

Każde aktywo na rynku finansowym i walutowym ma swoją cenę, która może się zmieniać z wielu powodów. Traderzy zarabiają na tej właśnie różnicy w cenie akcji, walut, metali szlachetnych i surowców. Gdyby ceny pozostały niezmienione, rynek walutowy w ogóle by nie istniał. Zmienność to wskaźnik rynku papierów wartościowych lub walut pokazujący zakres zmian cen w określonym czasie (dzień, miesiąc, tydzień, rok). Jeśli jest niska, oznacza to, że cena znajduje się w wąskim przedziale, wahania są zauważalne, a trend jest słaby. Z drugiej strony, duże trendy można wyraźnie prześledzić przy wysokiej zmienności.

Jak mierzy się zmienność?


Najczęściej zmienność szacuje się na podstawie danych historycznych, tj. obserwując dynamikę cen w przeszłości i przyjmując na tej podstawie założenie o potencjalnej zmienności. Takie podejście ma obiektywne wytłumaczenie, ponieważ nawet początkujący trader wie, że historia się powtarza. Zmienność w handlu jest mierzona za pomocą specjalnych wskaźników; każdy z nich może być używany na swój własny sposób do określania zmienności aktywów i, co ważniejsze, do interpretowania ich wniosków w różnych formatach.
  • Średnie kroczące są wyświetlane na bieżącym wykresie cenowym, a odległość między średnią kroczącą a ceną pokazuje zmienność aktywów. Im bardziej cena odbiega od średniej ruchomej, tym wyższa jest zmienność aktywów.
  • Innym popularnym narzędziem do obliczania zmienności cen jest wskaźnik Bollinger Bands, który definiuje ją nieco inaczej. Kilka linii jest budowanych zgodnie z przebiegiem ceny, które zbliżają się przy niskiej zmienności i oddalają przy wysokiej zmienności. Aktywa z rozciągniętymi wstęgami znajdują się w stanie wysokiej zmienności.
  • Zmienność można również obliczyć za pomocą wskaźnika ATR; narzędzie to oblicza liczbową miarę zmienności. Zamiast obserwować ruch ceny względem wskaźnika, ATR oblicza konkretną liczbę. Im wyższa liczba, tym wyższa zmienność. ATR pokazuje również okresy wzrostu i spadku zmienności aktywów, a także konkretną wartość w danym czasie.
  • Wskaźnik CCI opiera się na średniej cenie i średniej ruchomej. Używany jest jako oscylator, co oznacza, że gdy znajdujesz się w strefie wyprzedania, zalecane jest kupowanie; a gdy znajdujesz się w strefie wykupienia, powinieneś sprzedawać.

Gdy potrzebny jest silny ruch cenowy, zwłaszcza załamanie, ważne jest, aby handlować, gdy wzrasta zmienność. Gdy zmienność jest wysoka, prawdopodobieństwo silnego ruchu cenowego również wzrasta, a inwestorzy mają więcej okazji do zarobku. Niewątpliwą zaletą tego wskaźnika jest to, że spekulanci mogą uzyskać duże zyski w okresie dużych wahań cen.  Wysoka zmienność może nie tylko zwiększyć zyski, ale także prowadzić do znacznych strat, zwłaszcza jeśli trader handluje instrumentami przy użyciu dźwigni finansowej. Ponadto, jeśli zmienność jest niska i nadal spada, znacznie bezpieczniej jest odłożyć otwarcie jakichkolwiek pozycji, ponieważ prawdopodobieństwo korzystnego kursu cenowego jest znacznie zmniejszone.

Zakładając, że wiesz, że średnia zmienność w parze walutowej EUR/JPY wynosi 140 punktów, pojawia się pytanie, czy warto otworzyć pozycję kupna, gdy cena wzrosła o 100 punktów od początku dnia. Odpowiedź byłaby oczywista - nie należy tego robić, ponieważ prawdopodobieństwo, że cena przesunie się jeszcze o kilka punktów jest zbyt małe. Dlatego też otwieranie pozycji kupna nie jest zalecane i należy skupić się na pozycjach niedźwiedzich. Jednak z jakiegoś powodu ludzie zapominają o tej prostej technice i podążają za swoim systemem. Możesz spróbować uwzględnić zmienność na swojej liście kontrolnej przy wchodzeniu na rynek przynajmniej w strategiach intraday i sprawdzić, czy ma ona pozytywny wpływ na Twój handel.

Możesz ręcznie zmierzyć każdą świecę, a następnie podzielić ją przez 10 za pomocą kalkulatora. Nie jest to takie trudne, ale istnieją specjalne usługi, które pomagają w automatycznym wykonywaniu obliczeń. Tak więc arsenał nowoczesnego analityka obejmuje szereg narzędzi, które znacznie ułatwiają wykonywanie złożonych obliczeń. Czasami wystarczy wykonać kilka kliknięć, a na monitorze natychmiast pojawi się wykres zmienności.