News:

Forum.pl - Founded by a group of enthusiasts to promote financial literacy

Main Menu

Definicja spekulacji rynkowej

Started by Admin, Jun 06, 2023, 04:18 PM

Previous topic - Next topic
Topic keywords [SEO] definicjaspekulacjirynkowej

Admin

definicja transakcji rynkowej
Spekulant to przedsiębiorca, osoba, która uważnie monitoruje sytuację na rynku, przewiduje jego przyszły rozwój i podejmuje decyzje o zakupie i sprzedaży określonego aktywa. Z definicji spekulacja rynkowa oznacza, że spekulant wykonuje operacje handlowe w celu czerpania zysków z różnicy między cenami kupna i sprzedaży. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie zakłada to żadnych działań mających na celu spekulację. Kupując towary, spekulant nie planuje ich konsumpcji; zatrzymuje je, aby później sprzedać po korzystniejszej cenie. Różnica cen może występować na różnych rynkach w tym samym czasie lub na tym samym rynku w różnym czasie.

W związku z tym, gdy niektórzy starają się zabezpieczyć przed zmianami cen, inni (spekulanci) są gotowi podjąć to ryzyko. Opłatą za tę usługę jest, jak wiadomo, różnica w cenie. Spekulacja może pomóc firmom w radzeniu sobie z ryzykiem. W tym celu zawierają transakcję i kupują swoje towary (akcje, obligacje, surowce, waluty, instrumenty pochodne papierów wartościowych), aby czerpać zyski ze zmiany ich wartości w przyszłości.
Jako przykład możemy wziąć rolnika: gdy rolnik obawiał się spadku cen lub słabych zbiorów, sprzedawał część swoich plonów w ramach kontraktu z dostawą w przyszłości i otrzymywał pieniądze teraz (co chroniło go przed ryzykiem). Spekulant był nabywcą, który uratował rolnika. Ale spekulant nie potrzebuje tego towaru. Zatrzyma więc kontrakt i sprzeda go przy pierwszej nadarzającej się okazji. Różnica w cenie będzie jego nagrodą.
Mogą istnieć dwie opcje. Ceny towarów gwałtownie wzrosły. Wtedy rolnik przegapił zysk, a spekulant dokonał właściwej prognozy i zyskownej operacji. Drugą opcją może być spadek cen. Rolnik nie ucierpiał, ale spekulant poniósł straty. Okazuje się, że nie tylko sprzedający lub kupujący może zarabiać na giełdzie, ale także osoba, która niczego nie produkuje. Dlatego ważne jest, abyśmy zrozumieli, jak działa giełda, aby skorzystać z tego stanu rzeczy.

Oczywistym jest, że traktowanie spekulacji rynkowej jako czegoś negatywnego jest błędne. Spekulant jest równoprawnym uczestnikiem rynku w stosunku do innych graczy giełdowych. Swoimi działaniami zapewnia wysoką płynność rynku (zawsze są uczestnicy chętni do kupna lub sprzedaży towarów lub aktywów). Ceny na rynku są więc w ciągłym ruchu, dzięki czemu ich wahania nie przekraczają pewnych granic. Spekulacje giełdowe pomagają utrzymać równowagę na rynku. Ponadto rynek potrzebuje dostawców nowych zastrzyków kapitału w roli spekulantów. Nie są oni w stanie wpłynąć na poważną zmianę kursów, a ich konkretny kapitał (przypadający na jednego spekulanta) jest wystarczająco mały, więc mają tendencję do odrabiania strat.

Pamiętaj, że jeśli ktoś zarabia na rynku, to powinieneś zrozumieć, że ktoś inny w międzyczasie traci pieniądze. Co więcej, na giełdzie jest wielu graczy, którzy otrzymują prowizję od każdej operacji. Dlatego strata jednej osoby nie jest równa zyskowi innych, a nie więcej niż 10% spekulacji przynosi zyski. Dlatego gra na giełdzie to poważna praca umysłowa.

Proces spekulacji rynkowej jest nieuchronnie związany z innym pojęciem - transakcją. Definicja transakcji rynkowej jest następująca: jest to operacja wykonywana w dowolnym segmencie międzynarodowego rynku finansowego (waluta, kredyt, papiery wartościowe itp.), tj. z dowolnymi rodzajami wartości walutowych. Głównymi rodzajami transakcji przeprowadzanych na rynku walutowym są transakcje związane z kupnem i sprzedażą walut, które są dostępne na rynku w danym momencie.

Współczesny międzynarodowy rynek walutowy jest złożonym, dynamicznie rozwijającym się systemem gospodarczym funkcjonującym w ramach światowej gospodarki i światowego rynku finansowego. Rynek ten przeniósł się z lokalnych centrów handlowych z wekslami wystawionymi w walutach obcych na rynki międzynarodowe i światowe, których siła ekonomiczna jest nie do przecenienia. Jego główną formą funkcjonowania są transakcje rynkowe. Wraz z rozwojem i doskonaleniem rynku walutowego rozwijały się i doskonaliły transakcje. Są one niezwykle opłacalne, a tym samym ryzykowne na światowym rynku finansowym.

Główne rodzaje operacji na rynku walutowym obejmują:
  • transakcje towarowe, czyli operacje, których celem jest kupno lub sprzedaż walut obcych;
  • transakcje spekulacyjne, tj. operacje mające na celu uzyskanie zysku spekulacyjnego lub dodatniej różnicy w cenie (kup tanio, a następnie sprzedaj drogo);
  • transakcje zabezpieczające mające na celu ustalenie i ustalenie ceny kupna (sprzedaży) waluty na określonym poziomie;
  • transakcje arbitrażowe, tj. operacje spekulacyjne, które pozwalają osiągnąć zysk bez ryzyka straty.
W uproszczeniu kupno i sprzedaż papierów wartościowych wygląda następująco. Inwestor (kupujący) zgłasza brokerowi chęć zakupu 100 akcji spółki X po kursie 10 USD za akcję. Sprzedający zleca swojemu brokerowi sprzedaż tej samej partii podobnych akcji po tym samym kursie. Brokerzy zwracają się do dealera-specjalisty, który tworzy pakiet zleceń dla spółki X. Widząc, że oferty są satysfakcjonujące dla obu stron i nie ma innych ofert, dealer ustala oficjalny kurs wymiany na 10 USD i powiadamia obu klientów o transakcji. W rzeczywistości dealer otrzymuje znacznie większą liczbę zleceń kupna/sprzedaży tych samych papierów wartościowych z żądaniami dość zróżnicowanych kursów. Ich celem jest określenie kursu, po którym można zrealizować większość zleceń oraz różnicy między podażą a popytem. Ponieważ informacje o podaży i popycie są otrzymywane przez cały czas, kurs papierów wartościowych również ulega pewnym zmianom w ciągu dnia. Dlatego kursy są dokumentowane w momencie otwarcia i w momencie zamknięcia.